جدیدترین روش درمان زانو درد بدون جراحی

درد زانو چیست؟ زانو درد می تواند منجر به ایجاد اختلالات دیگری مانند راه رفتن غیرطبیعی و مشکلات کمر شود. این درد می‌تواند تأثیر عمیقی بر زندگی شما بگذارد، زیرا توانایی شما برای انجام فعالیت‌های روزمره معمولی و نیز شرکت در فعالیت‌های ورزشی و تفریحی کاهش می‌دهد. اگر متوجه شدید که درد بیش از دو هفته طول کشیده است یا شدیدتر از آنچه معمولاً تجربه می کنید می باشد مهم است که برای ارزیابی بیشتر با پزشک مشورت کنید. جراحی تعویض مفصل زانو جز اعمال جراحی بسیار موفق طبقه بندی می شود.

 به نحوی که پزشکان در چند سال گذشته آن را به عنوان دومین جراحی موفق، بعد از عمل جراحی قلب باز، به دنیا معرفی کرد و نتایج بسیار موفقیت امیزی در خصوص آن گزارش شده است طوری که بیمار احساس تولد دوباره می کند.

 برای بیمارانی که استئوآرتریت دارند در قدم اول درمان غیرجراحی انجام می دهیم و اگر علائم بیمار مخصوصا درد زانو با انجام درمان های غیر جراحی بهبودی نداشت پزشک جراحی را پیشنهاد میدهد.

در این مقاله ما تعدادی از درمان های غیر جراحی مفید را معرفی میکنیم که با دستور پزشک و بسته به شرایط بیمار میتواند مفید باشد برای اپروچ به بیماری که با استئوارتریت زانو مراجعه کرده برای بررسی اینکه آیا نیاز به تعویض مفصل دارد یا نه، در قدم اول در ارزیابی اولیه ،  پزشک پس از گرفتن شرح حال و انجام معاینات زانو معمولا ازاشعه ایکس به منظور ارزیابی بیشتر ساختار استخوان و آناتومی زانو بهره میبرد.

در برخی موارد، تصویربرداری تشخیصی بیشتر، مانند ام آر آی یا سی تی اسکن، ممکن است برای تایید تشخیص و کمک به پزشک برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا زانوی بیمار نیاز به انجام عمل جراحی دارد یا خیر کمک میکند اما قسمت عمده تشخیص بر اساس شرح حال و معاینه فیزیکی خوب است. درد در بیماران مبتلا به استئوارتریت occasionally است یعنی به تدریج شروع می شود.

در نتیجه گرفتن شرح حال درست خیلی مهم است که آیا درد و اختلال فانکشن ناگهانی ایجاد شده یا به تدریج . برای بیمارانی که در شرح حال درد ناگهانی و تورم را ذکر می کنند در راس تشخیص ها ارتریت سپتیک است که اورژانس ارتوپدی محسوب می شود و عدم توجه به موقع با عواقب وخیمی همراه است.

فهرست مطالب

 درمان درد زانو و آرتروز زانو با سلول های بنیادی (stem cell)

شایع ترین علت درد زانو ارتروز یا همان ساییدگی غضروف زانو میباشد. در درمان آرتروز می‌توان از تزریق سلول های بنیادی یا همان (stem cell) که از بند ناف جنین و یا از مغز استخوان گرفته میشود و در محیط ازمایشگاهی خاصی کشت داده میشود استفاده کرد. در این روش معمولا ۶۰ میلیون سلول بنیادی را در ۳ نوبت به تنهایی و یا در ترکیب با پلاسمای خون (PRP) به داخل مفصل زانو تزریق میکنیم، پس از این تزریق سلول های بنیادی شروع به ترمیم بافت های آسیب دیده نظیر غضروف یا منیسک‌ها و یا رباط آسیب خورده می‌کنند. در کلینیک ارتوپدی دکتر سید سعید مهاجرزاده این روش قابل ارائه به مراجعه کنندگان عزیز میباشد.

دکتر سعید مهاجرزاده بهترین متخصص ارتوپد و جراح در مشهد می باشند، برای نوبت دهی آنلاین کلیک کنید.

فعالیت خود را اصلاح کنید

یکی از توصیه هایی که ممکن است جراح ارتوپد شما برای درمان زانو درد داشته باشد، اصلاح فعالیت های روزمره شماست.
باید سعی کنید فعال بمانید و به ورزش ادامه دهید.فعال ماندن می تواند به کاهش وزن کمک کند و درد را کاهش دهد.
اصلاحات فعالیت، مانند اجتناب از پله بالارفتن و چمباتمه زدن، می تواند به کاهش میزان درد ناشی از آرتریت در زانو کمک کند.
بیمار باید بداند که این یک تغییر فیزیولوژیک در مفاصل است و نیاز به مدیریت و کنترل دارد. برای همین باید تغییراتی در زندگی
خود ایجاد کند؛ مثل استفاده از توالت فرنگی، نماز خواندن سر صندلی،کاهش میزان بالا و پایین رفتن از پله ها و…

استفاده از بریس

زانوبندهای مختلف می توانند اثر حمایتی برای بیمار داشته باشند. البته استفاده از زانو بند بصورت دائم و 24 ساعته توصیه نمی شود. معموال به بیماری که درد دارد توصیه می شود زمانی که می خواهد از خانه خارج شود و یا کار سنگین انجام دهد از زانو بند یا brace استفاده کند و بقیه مواقع به عضلات اجازه دهد کار کنند تا دچار آتروفی نشوند.
در حالی که خود آرتریت معمولاً باعث بی ثباتی زانو نمی شود،اما التهاب ناشی از آرتریت می تواند احساس کند شدن یا ناپایداری زانو را ایجاد کند.
گاهی اوقات پوشیدن یک زانوبند یا بریس فشاری ساده با وارد کردن فشار به زانو، احساس درد را بهبود می بخشد.
بریس شما را مجبور می کند تا وزن بیشتری را روی قسمتی از زانوی خود که آرتروز ندارد، وارد کنید.

دارو خوراکی

برخی از داروهای خوراکی و پمادهای موضعی می توانند برای درمان آرتروز استفاده شوند.
گایدلاین ها معمولا خط اول درمان را NSAIDs(داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب)معرفی می کنند مانند ناپروکسن ٫ایبوبروفن دیکلوفناک و… که از بین انها معمولا دارویی که بیشترین اثر و کمترین عارضه را دارد و بیمار بتواند تحمل کند انتخاب می
شود. دوره درمان 4تا۶ هفته ای با دوز بیشتر شروع می شود، بعد از آن اگر علایم بیمار کاهش یافته بود دوز را کم می کنیم تا
عوارض دارویی ایجاد نشود.
این قرص ها را باید همراه با غذا مصرف کنید زیرا باعث ناراحتی معده می شوند. NSAID ها برای افرادی که عملکرد کلیه آنها کاهش یافته یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند توصیه نمی شود.
–کندرویتین گلوکوزامین:
یک مکمل غذایی به نام گلوکزامین/کندرویتین ممکن است تحرک مفصل را بهبود بخشد و درد ناشی از آرتروز زانو را کاهش دهد. گلوکزامین و کندرویتین سولفات می‌توانند روند زوال غضروف مفصل را کاهش دهند و درد استخوان روی استخوان را کاهش دهند. هر دو مولکول های طبیعی در بدن هستند. تصور می‌شود که گلوکزامین باعث رشد غضروف جدید و ترمیم غضروف آسیب‌دیده می‌شود، در حالی که کندرویتین باعث حفظ آب، بهبود خاصیت ارتجاعی غضروف و همچنین مهار آنزیم‌های تخریب‌کننده غضروف می‌شود.

فیزیوتراپی/تمرینات

یکی دیگر از درمان های غیر جراحی برای زانو درد فیزیوتراپی است.
درمراحل اولیه فیزیوتراپی می تواند به بیماران کمک کند. فقط یادمان باشد اگر درد زانو حاد باشد و یا متورم باشد
ممکن است در روزهای اول با فیزیوتراپی وضعیتش بدتر شود، پس به بیمار مقداری زمان می دهیم و درد و تورم و سینوویت را از
بین می بریم و بعد از اینکه بیمار احساس بهتری داشت تشویق می کنیم تا یک یا دو دوره فیزیوتراپی انجام دهد.
کاهش وزن بسیار مهم است. از نظر بیومکانیکال ثابت شده است هر 1 کیلو گرم کاهش وزن، 4 تا ۵ کیلو گرم
فشار روی غضروف مفصلی را کم می کند، پس با کاهش وزن ۵ کیلوگرمی حدود 20تا 25 کیلوگرم فشار از روی زانو برداشته
می شود
ورزش‌های تحمل وزن مانند دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و استفاده از الپتیکال، از بهترین ورزش‌ها برای حفظ سلامت غضروف و تقویت عضلات اطراف زانو و پاها هستند.
ورزش‌هایی که پاها و عضلات مرکزی شکم و پشت را تقویت می‌کنند، مانند فشار دادن پاها و بلند کردن مستقیم انها می‌توانند به تثبیت مفاصل و کاهش درد آرتروز کمک کنند.

جدیدترین روش درمان زانو درد بدون جراحی

تزریقات مفصلی

تزریق در داخل مفاصل یکی دیگر از درمان های رایج برای زانو درد و آرتروز است.
☑️ داروهای استروئیدی یا کورتیزون:
داروهای استروئیدی که می توان با خیال راحت هر 3 ماه یکبار تزریق کرد و با کاهش التهاب که علت درد است، به کاهش درد زانو ناشی از آرتریت کمک می کند. این نوع داروها معمولاً به سرعت عمل می‌کنند و درد را تسکین میدهند.
تزریق معمولاً فقط چند ثانیه طول می کشد. یک آمپول استروئیدی با یک سوزن نازک تزریق می شود و کمتر از آن چیزی که بیشتر مردم فکر می کنند درد دارد.
تزریق استروئید می تواند سطح قند خون شما را برای چند روز قبل از بازگشت دوباره به حالت عادی به حداقل برساند، این نوع تزریق ها برای بیماران دیابتی بی خطر هستند.

☑️تزریق ژل (تزریق ویسکوز، تزریق اسید هیالورونیک)
حاوی مایع غلیظ‌تری هستند و ممکن است کمی بیشتر از تزریق استروئید درد داشته باشند.
این درمان برای کاهش درد با بهبود روانکاری در زانو، جایگزینی مایع سینوویال که زانو را روان می کند، طراحی شده است. هیالورونات برای درمان استئوآرتریت در بیمارانی که نتوانسته اند با مسکن های ساده یا ورزش و فیزیوتراپی تسکین کافی پیدا کنند استفاده می شود.
محلولی ساخته شده از هیالورونات از یک ماده شیمیایی طبیعی که در بدن یافت می شود ساخته شده است و به مقدار زیادی در بافت های مفصلی و در مایع (مایع سینوویال) که مفاصل را پر می کند یافت می شود.
هیالورونات خود بدن مانند روان کننده و ضربه گیر در مایع سینوویال یک مفصل سالم عمل می کند. استئوآرتریت توانایی مایع سینوویال شما برای محافظت و روان کردن مفصل شما را کاهش می دهد.
این کار به روغن کاری مجدد زانو و کاهش درد ناشی از آرتروز کمک می کند و احتمالاً به تاخیر انداختن یا جلوگیری از جراحی زانو کمک می کند.
شات های ژل با قرار دادن مایع یا روان کننده بیشتر در مفصل زانو عمل می کنند تا بالشتک بیشتری بین استخوان ها ایجاد کنند و به زانو کمک کنند تا با حرکت نرم تر سر بخورد.

فرسایش رادیوفریکوئنسی خنک شده(CRFA)

 این درمان کم تهاجمی اعصاب حسی زانو را هدف قرار می دهد.
مطالعات نشان داده است که 80 درصد از بیماران حداقل یک سال از درد تسکین یافته اند، برخی از آنها بسیار طولانی تر.
کم تهاجمی. هیچ برش جراحی وجود ندارد، فقط یک محل سوراخ کوچک برای تزریق وجود دارد.
زمان بهبودی سریع. اکثر بیماران می توانند در عرض چند روز پس از عمل به فعالیت های عادی خود ادامه دهند.
شب اقامت در بیمارستان وجود ندارد. این روش فقط به صورت سرپایی انجام می شود و برای اکثر بیماران با آرامبخشی خفیف قابل انجام است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

درخواست مشاوره رایگان

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *