درمان آرتروز با سلول های بنیادی در مشهد

به کمک سلول‌های بنیادی می‌توان عارضه‌های متعددی اعم از آرتروز زانو را درمان نمود. آرتروز زانو از تخریب غضروف مفاصل ایجاد شده و در نهایت منجر به محدودیت عملکرد مفصل و بروز درد می‌گردد. این عارضه بسیار شایع است، در واقع آرتروز زانو یکی از دلایل اصلی از کار افتادگی در افراد محسوب می‌شود. درمان آرتروز با سلولهای بنیادی در مشهد موجب کاهش درد شده و در بسیاری از موارد به ترمیم غضروف کمک می‌کند. بر همین اساس در حال حاضر عده کثیری از افراد این روش درمانی را مورد استفاده قرار می‌دهند. درمان آرتروز با سلولهای بنیادی در مشهد سبب بهبود کیفیت زندگی می‌شود و دیگر نیازی به عمل جراحی نخواهد بود.

فهرست مطالب

درمان آرتروز با سلولهای بنیادی

با در نظر داشتن اینکه سلول‌های بنیادی قابلیت تبدیل به سلول‌های دیگری همچون غضروف‌ها، عضلات و  استخوان‌ها را دارند، از این رو یک روش بسیار خوب جهت درمان آرتروز محسوب می‌گردد. طی یک تحقیق دوازده شخص مبتلا به آرتروز متوسط تا شدید مورد آزمایش قرار گرفتند و سپس درمان آرتروز به کمک سلولهای بنیادی روی آنها انجام گرفت. از طریق مغز استخوان این افراد سلول‌های بنیادی مزانشیمی دریافت شده و سپس با دوزهای مختلف به بیماران تزریق گردید.

این آزمایش برای مدت دوازده ماه تحت بررسی بود تا اینکه پس از یک سال با مقایسه نتایج و تصاویر با مشکلات اولیه مشخص شد که بیماری این افراد به میزان قابل توجهی درمان شده است. درمان آرتروز با سلولهای بنیادی در مشهد هیچ عارضه‌ای در پی نداشته و باعث کاهش قابل توجه التهابات آرتروز در بیماران می‌شود.

افرادی که به آرتروز مبتلا هستند و می‌خواهند از بهترین و جدیدترین شیوه درمانی در مشهد بهره‌مند شوند می توانند با مراجعه به کلینیک‌ ارتوپدی دکتر سعید مهاجرزاده مطلوب‌ترین خدمات این حوزه را دریافت نمایند.

سلول های بنیادی در درمان آرتروز مفاصل

سلول‌های بنیادی بند ناف نوزاد به عنوان یکی از جدیدترین فناوری‌های درمان آسیب‌های مفاصل محسوب می‌شود. در حال حاضر در کشور آمریکا بیشتر از 2000 مرکز سلول درمانی زانو وجود دارد. اکثر آسیب‌های مفاصل همچون پارگی رباط و آرتروز با سلول بنیادی قابل درمان هستند.

همانطور که بیان شد، استفاده از پیوند سلول بنیادی از بند ناف امروزه جزو جدیدترین فناوری‌های ترمیم غضروف و درمان درد زانو یا مفاصل در آرتروز شناخته می‌شود که تا حد بسیاری تعویض مفصل را به تعویق خواهد انداخت.

سلول های بنیادی (STEM CELL) در درمان آرتروز

سلول بنیادی چگونه با آرتروز مقابله می‌کند؟

آرتروز شایع‌ترین بیماری مفصلی است که علت اصلی آ‌ن تخریب بافت مفصلی ناشی از فشارهای وارد شده و یا تروما در ناحیه مفصل است. از جمله مهم‌ترین دلایل آرتروز می‌توان به اضافه ‌وزن، کم ‌‌‌تحرکی، افزایش سن و تروما اشاره داشت. درمان آرتروز با سلولهای بنیادی در مشهد اینگونه است که سلول‌های پیش‌ساز غضروف به زانو تزریق می‌شوند.

این سلول‌ها در قسمت‌هایی که غضروف شکل هستند و از طریق تخریب‌های موضعی از بین رفته‌اند، قرار گرفته و به تدریج به بازسازی آن نواحی می‌پردازد. بدین ترتیب مفصل تخریب شده به تدریج ترمیم یافته و باعث کاهش درد کاهش می‌شود. همچنین توانایی حرکت در بیمار افزایش پیدا کرده و فرد سلامت تقریبی به دست می‌آورد.

درمان استئوآرتریت (آرتروز) زانو با سلول های بنیادی

بر اساس مطالعات محدود صورت گرفته، تزریق دو نوبت سلول‌های بنیادی در بازه زمانی ۶ ماه به زانوی مبتلایان به آرتروز زانوی  متوسط، منجر به کاهش التهاب مفصل زانو، کاهش درد زانو و همچنین کاهش روند پیشرفت استئوآرتریت زانو می‌گردد. علاوه بر این دیده شده است که درمان آرتروز با سلولهای بنیادی در مشهد و استفاده از آن در یکی از زانوهای بیمار مبتلا به آرتروز در هر دو زانو، منجر به به کاهش پیشرفت استئوآرتریت در هر دو زانو شده است.

سلول های بنیادی (STEM CELL) در درمان آرتروز

در رابطه با سلول بنیادی لازم است بدانید که مادر تمام سلول‌ها بوده و قابلیت تبدیل به کلیه سلول‌های موجود در بدن را دارد. این سلول‌ها قادر به خودنوسازی (Self Renewing)  و تمایز (Differentiating)  به انواع سلول‌ها اعم از سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی هستند. علاوه بر این در بازسازی و ترمیم بافت‌های گوناگون بدن موثر هستند. همچنین امکان پیوند زدن آنها به بافت‌های آسیب دیده‌ای که قسمت اعظمی از سلول‌های آنها از بین رفته است، وجود دارد. سلول‌های بنیادی جایگزین سلول‌های آسیب دیده می‌شوند و وظیفه ترمیم و رفع نقص در آن بافت را برعهده دارند. سلول‌های بنیادی بر حسب خصوصیات و ویژگی‌هایی که دارند به سه نوع سلول‌های بنیادی جنینی، سلول‌های بنیادی بالغ و سلول‌های بنیادی خون بندناف دسته‌بندی می‌شوند.

سلول درمانی در مبتلایان به آرتروز چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سلول درمانی یکی از زیر مجموعه‌های علم پزشکی ترمیمی بوده که از آن به منظور ترمیم بافت و یا اعضای بدن بیمار به کمک تزریق سلول‌‌های فرآوری شده در خارج از بدن استفاده می‌کنند. از سلول درمانی می‌توان جهت درمان آرتروز با سلولهای بنیادی در مشهد ، درمان بیماری‌‌های خونی و همچنین بیماری‌‌هایی که دلیل اصلی آنها از دست دادن قسمتی از عملکرد بافتی است، استفاده کرد.

در سلول درمانی با در نظر گرفتن نوع بیماری می‌‌توان هر دو نوع سلول بدنی و یا سلول بنیادی را مورد استفاده قرار داد. ولی طی سال‌‌های گذشته میزان بهره‌گیری از سلول‌‌های بنیادی در بیماری‌‌های ناشی از تخریب بافت افزایش پیدا کرده است.

سلول‌‌ها این توانایی را دارند که در ناحیه آسیب‌دیده قرار بگیرند و به ترشح مواد محرک رشد بپردازند و حتی در پاره‌ای از موارد تبدیل به سلول‌‌های دیگر شوند. این انطباق‌پذیری موجب می‌‌گردد سلول درمانی پرقدرت عمل کند و جهت درمان بیماری‌های غیرقابل برگشت بستری مناسب فراهم سازد.

سلول درمانی در مبتلایان به آرتروز چگونه انجام می‌شود؟

در این شیوه سلول‌‌های بنیادی از نمونه مغز استخوان بیمار جدا شده و در یک فضای آزمایشگاهی کاملا استریل شده تکثیر می‌یابند. به این فرآورده سلولی که جهت تزریق به مفصل بیمار آماده‌سازی شده است، محصول مزستروسل می‌گویند. پس از آنکه محصول مزستروسل به زانوی بیمار تزریق شد، بعد از گذشت شش ماه مراحل بهبودی به صورت تدریجی آغاز می‌گردد که نتایج آن را می‌توان به خوبی در تصویربرداری با MRI  و حرکات بیمار مشاهده نمود.

درمان آرتروز با سلولهای بنیادی در مشهد به طریق زیر به بیماران مبتلا به استئوآرتریت کمک خواهد کرد:

  • کاهش التهاب و کاهش سرعت پیشرفت آرتروز
  • ترشح Cytokine (پروتئین‌هایی که برای انتقال پیام ترشح می‌شوند) که روند فرسودگی غضروف را کاهش داده و درد بیمار را کم می‌کند.

مزیت سلول درمانی در مبتلایان به آرتروز

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های سلول درمانی، سلامت و اطمینان از درمان است. چرا که سلول‌های بنیادی از بدن بیمار دریافت شده و با ظرافت و دقت خاصی پیوند زده می‌شوند. از دیگر مزایای این روش درمانی می‌توان به دوره نقاهت کم، عدم نیاز به تکرار تزریق و درد بسیار کم در طول دوره درمان  اشاره داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

درخواست مشاوره رایگان

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

7 پاسخ

  1. سلام. آیا از بندناف‌نوزاد برای استخراج و تزریق سلول‌های بنیادی مورد نیاز اقوام او مانند پدربزرگ، مادر بزرگ، عمو، دایی، عمه و خاله میشه استفاده کرد؟!

  2. سلام خسته نباشید دریک مطلب خواندم که. دریک أزمایش بین پزشکان چینی و آمریکا ی موفق شده اند با مهندسی بافت (سلول بنیادی -فاکتوررشد-وداربست سه بعدی )آرتوز را درمان کنند آیا این شیوه درمان با سلول بنیادی در ایران قابل انجام است متشکرم

  3. سلام‌بنده‌۲۰‌سالمه‌ساییدگی‌زانو‌دارم
    عمر‌مفید‌سلول‌های‌بنیادی‌چند‌ساله؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *