همه چیز درباره نکروز آواسکولار (سیاه شدن استخوان ران)

نکروز آواسکولار سر استخوان ران چیست؟

نکروز آواسکولار زمانی اتفاق می افتد که عاملی جریان خون را به بافت استخوانی شما مسدود کند. استخوان‌های شما دائماً در حال تغییر هستند، زیرا سیستم اسکلتی شما بافت استخوانی جدیدی را برای جایگزینی بافت استخوانی پیر می‌سازد که در نهایت تجزیه می‌شود و می‌میرد.بدن شما بافت جدیدی می سازد تا جایگزین بافتی شود که در حال تجزیه و مرگ است. این الگو باید به درستی انجام شود تا استخوان های شما سالم و قوی بماند. خون حامل مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز استخوان ها برای سالم ماندن و بازسازی است. بدون جریان خون، سیستم اسکلتی شما نمی تواند بافت استخوانی جدید را با سرعت کافی بسازد. استخوان در حال مرگ شروع به خرد شدن می کند و در نهایت فرو می ریزد.نکروز آواسکولار یک وضعیت استخوانی دردناک است که با گذشت زمان بدتر می شود و می تواند بر تحرک شما تأثیر بگذارد. زمانی اتفاق می افتد که چیزی جریان خون یکی از استخوان های شما را قطع می کند.

فهرست مطالب

نکروز آواسکولار سر فمور

نکروز آواسکولار مفصل ران (AVN)  زمانی رخ می دهد که خون رسانی به استخوان سر استخوان ران (قسمت توپی مفصل ران) مختل شود که به طور معمول منجر به مرگ سلول‌های استخوانی (استئوسیت‌ها) در ناحیه‌ای موضعی از بالای سر فمور می‌شود که منجر به فروپاشی استخوان آسیب‌دیده و سطح مفصلی مرتبط با آن می‌شود.

این آسیب غیرقابل برگشت به طور کلی منجر به آرتریت پیشرونده (اغلب بسیار سریع) مفصل ران همراه با درد، سفتی و از دست دادن عملکرد برای راه رفتن، خم شدن و… می شود.

AVN یک بیماری بسیار کمتر شایع است که در مقایسه با استئوآرتریت یا آرتریت التهابی روی لگن تأثیر می گذارد. این AVN می تواند استخوان اطراف مفاصل دیگر مانند زانو و شانه را تحت تاثیر قرار دهد، اما مفصل ران شایع ترین مفصل مبتلا به این بیماری است.

دکتر سعید مهاجرزاده بهترین متخصص ارتوپد و جراح در مشهد می باشند، برای نوبت دهی آنلاین کلیک کنید.

علل نکروز آواسکولار سر استخوان ران چیست؟

در بیشتر موارد، علت این بیماری ناشناخته است که “ایدیوپاتیک” نامیده می شود. با این حال تعدادی از عوامل خطر وجود دارد که احتمال ابتلا به این عارضه را برای افراد افزایش می دهد:

☑️ دررفتگی مفصل ران و شکستگی های سر و گردن استخوان ران (آسیب تروماتیک )

☑️ عوارض ناشی از درمان دررفتگی مادرزادی سر استخوان ران به وسیله عمل جراحی یا گچ گیری

☑️ عفونت های مختلف مفصلی و عفونت های متافیز استخوان ران

☑️  عوارض ناشی از لغزش سر استخوان ران و درمان آن

تجویز کورتیکواستروئیدها به مقدار زیاد و مدت طولانی و یا ترشح بیش از حد آن از غده فوق کلیوی: داروهای کورتیزون/پردنیزولون برای درمان بیماری مجاری هوایی یا آرتریت التهابی/بیماری روده یا سایر شرایط مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده طولانی مدت خطر ابتلا به AVN را افزایش می دهد، اما حتی تجویز کوتاه مدت دوز نسبتا بالا نیز با این وضعیت همراه است. باز هم مشخص نیست که چگونه این داروها منجر به AVN می شوند.

☑️ عوامل شیمی درمانی (که برای درمان سرطان های مختلف استفاده می شود) می توانند به شکلی مشابه منجر به ایجاد AVN شوند

☑️ اعتیاد به الکل: مصرف بیش از حد الکل در یک دوره زمانی طولانی می تواند یک عامل ایجاد کننده باشد. معلوم نیست چگونه این اتفاق می افتد.

☑️ سایر شرایط پزشکی – اختلالات خونی مانند تالاسمی و بیماری سلول داسی و شرایط متابولیک مانند بیماری گوشه می تواند باعث ایجاد لخته های کوچک در شریان های کوچکی شود که خون را به سر استخوان ران می رسانند و در نتیجه جریان خون را به بخشی از استخوان مسدود می کنند. یک وضعیت غیرمعمول به نام بیماری caisson (که در غواصان در اعماق دریاها مشاهده می شود) باعث آزاد شدن حباب های نیتروژن در گردش خون شریانی می شود که می تواند رگ های خونی سر استخوان ران را به روشی مشابه مسدود کند. بسیاری از شرایط دیگر وجود دارد که می تواند با AVN هیپ مرتبط باشد، اما آنها بسیار نادر هستند.

علائم و نشانه های نکروز آواسکولار سر استخوان ران

علائم و نشانه های نکروز آواسکولار سر استخوان ران چیست؟

به طور کلی درد ، به خصوص هنگام تکیه کردن به اندام مبتلا، سفتی و محدودیت حرکان مفصلی و در مراحل پیشرفته جمع شدگی مفصل و آتروفی عضلات اطراف آن

AVN لگن معمولاً در بزرگسالان در محدوده 50 تا 70 سال رخ می دهد، اما می تواند در هر سنی، حتی گاهی اوقات در کودکان رخ دهد. AVN مفصل ران در مراحل اولیه ایجاد می شود و در اوایل اغلب هیچ علامتی وجود ندارد و این عارضه فقط به طور تصادفی در اسکن یا سایر تحقیقات رادیولوژیکی تشخیص داده می شود.

با پیشرفت بیماری و تغییرات استخوانی، بیشتر بیماران دردی را تجربه خواهند کرد که معمولاً در ناحیه کشاله ران احساس می شود، اما ممکن است به داخل ران یا گاهی اوقات به باسن منتشر شود.

هنگامی که استخوان سر استخوان ران شروع به فروپاشی می کند، درد معمولاً شدیدتر می شود و بر تمام فعالیت های تحمل وزن تأثیر می گذارد، اما با حرکات پا و خم شدن نیز رخ می دهد.

در مرحله پایانی AVN، لگن اغلب در هنگام استراحت دردناک است، حرکت محدود شده و فعالیت به شدت محدود می شود. AVN می تواند این مراحل را به سرعت طی یک دوره فقط چند ماهه طی کند یا ممکن است 12 تا 18 ماه طول بکشد. این برخلاف آرتروز مفصل ران است که به طور کلی یک بیماری به آرامی پیشرونده است و سالها طول می کشد تا ایجاد شود

تشخیص نکروز آواسکولار هیپ چگونه صورت می گیرد؟

تشخیص AVN هیپ معمولاً پس از گرفتن عکس با اشعه ایکس یا اسکن از مفصل ران انجام می شود، اما گاهی اوقات می تواند بسیار دشوار باشد.

این تشخیص ممکن است در بیمار مبتلا به لگن دردناک با محدودیت حرکت مشکوک باشد که ممکن است یکی از شرایط شناخته شده یا عوامل خطر (که در بالا ذکر شد) گاهی اوقات با AVN مرتبط باشد.

عکس‌برداری ساده از لگن معمولاً تغییرات استخوانی را نشان می‌دهد (افزایش تراکم یا سفیدی استخوان در یک بخش موضعی از سر استخوان ران، فروپاشی اولیه – علامت هلالی یا فروپاشی پیشرفته‌تر) پس از ایجاد شرایط.

اسکن استخوان هسته ای گاهی اوقات این وضعیت را تشخیص می دهد، اما اغلب غیر اختصاصی است.

اسکن MRI احتمالاً بررسی استاندارد طلایی برای این عارضه است، اگر مشکوک باشد، اما اشعه ایکس ساده از مفصل ران طبیعی است.

ام آر آی این قابلیت را دارد که مراحل اولیه AVN را قبل از شروع علائم و همچنین بیماری پیشرفته تر تشخیص دهد و برای تعیین میزان درگیر شدن استخوان در این بیماری مفید است. همچنین برای ارزیابی لگن مخالف برای این بیماری بسیار مفید است زیرا AVN می تواند در هر دو لگن ایجاد شود، به ویژه در افرادی که یک عامل خطر سیستمیک یا عمومی وجود دارد، مانند اعتیاد به الکل، مصرف استروئید، شرایط خونی و غیره.

نکروز آواسکولار سر فمور

درمان  AVN چگونه انجام می شود؟

درمان نکروز آواسکولار به عوامل متعددی بستگی دارد – عوامل فردی، میزان استخوان تحت تاثیر قرار گرفته و مهمتر از همه مرحله بیماری.

در حالی که اقدامات غیر جراحی یا محافظه کارانه ممکن است برای برخی از بیماران مبتلا به AVN مناسب باشد، اکثر آنها به نوعی مداخله جراحی نیاز دارند.

داروهای مسکن/ ضد درد و ضد التهاب و استفاده از عصا می تواند علائم را کاهش دهد و احتمالاً پیشرفت AVN را کند کند، اما به ندرت منجر به رفع می شود.

جراحی برای AVN چه زمانی و به چه روش هایی صورت می پذیرد؟

در مراحل اولیه بیماری با عمل جراحی یک سوراخ در سر و گردن استخوان ران ایجاد می کنیم تا فشار داخل استخوان کاهش یابد( روش Core decompression) . امروزه تزریق سلول های بنیادی پس از کورتاژ سلول های نکروزه، پیوند استخوان نازک نی همراه عروق مربوطه و تجویز آلندرونات درازمدت را نیز برای این بیماری توصیه می نمایند. این اعمال باید در مراحل اولیه بیماری قبل از کولاپس غصروف مفصلی انجام گیرد. در موارد پیشرفته که برای بیمار ناتوانی ایجاد کرده باشد تعویض مفصل ران ضرورت می یابد

چه فعالیت هایی در سبک زندگی خطر ابتلا به نکروز آواسکولار را افزایش می دهد؟

برخی از فعالیت های سبک زندگی که این خطر را افزایش می دهند عبارتند از:

استفاده بیش از حد از الکل.

سیگار کشیدن.

استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها (پردنیزون).

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4]

درخواست مشاوره رایگان

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

2 پاسخ

  1. دقیقا من نیز گرفتار سرطان سارکوم و چرخش سر فکور و کندرو لگنی هستم از درد دارم جان میدهم ترا خدا چاره ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *