گردن درد

امروزه گردن درد یک مشکل شایع ارتوپدی است. عضلات گردن ممکن است در اثر حالت نامناسب بدن دچار کشیدگی و خستگی  شوند. از علل گردن درد حالت نامناسب بدن ممکن است به دلیل خم شدن بیش از حد به سمت کامپیوتر و یا کار کردن مداوم با تبلت و موبایل و یا چمباتمه زدن در پشت میز کار ایجاد شود. استوئو آرتریت نیز یک علت درد گردن می باشد. گردن و پشت شما از یک ستون از استخوان ها که بر روی یکدیگر قرار گرفته اند، به نام ستون فقرات، ساخته شده است. به استخوان هایی که ستون فقرات را می سازند، مهره می گویند.

درد و گرفتگی از شایع ترین علائم درد گردن می باشند، که با ایجاد درد وگرفتگی، درمان درد گردن باید شروع شود.شما ممکن است در وسط هر یک از دو طرف گردن خود احساس درد کنید که ممکن است موجب درد شانه ها، کتف ها و یا قسمت بالایی سینه نیز انتشار پیدا کند.

علت ها و دلایل

در سنسن بالای ۵٠ سال اکثر موارد ساییدگی مهره های گردن می تواند علت گردن درد ایجاد می شوند که این شرایط می تواند با بالا رفتن سن و استفاده زیاد از گردن یا بازوها همراه باشد.

دیگر مشکلاتی که باعث درد گردن می شوند، به شرح زیر هستند:

خستگی و ضعف عضلات گردنی  که معمولاً با فعالیت فیزیکی بلند مدت همچون نشستن پشت کامپیوتر برای یک دوره زمانی طولانی مرتبط است. علاوه بر این امکان ایجاد کشیدگی شدید گردن نیز پس از خوابیدن در یک موقعیت نامناسب وجود دارد.

آرتروز ناشی از باریک شدن دیسک های میان مهره ها در ستون فقرات می تواند باعث درد گردن شود. همچنین می تواند منجر به تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی شود که در آن کانال ستون فقرات تنگ  شده و باعث فشار بروی نخاع می شود.

فتق دیسک گردن بیشتر می تواند باعث درد بازو به جای گردن درد شدید شود. به این ترتیب وارد شدن فشار به یک عصب در گردن باعث درد شدید بازو (بازو درد) می شود. علاوه بر فتق دیسک گردن می تواند باعث از بین رفتن عملکرد عصب شود که مشکلاتی همچون از بین رفتن قابلیت واکنش، احساس، یا کاهش قدرت عضلات را به همراه دارد.

. به هر حال فشرده شدن طناب نخاعی ممکن است در همه موارد باعث درد گردن نشود، اما این مشکل با بی حس شدن پاها، ضعیف شدن بدن، و از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع همراه است.

ضربه شلاقی یک حرکت سریع گردن به سمت جلو و عقب است که باعث وارد شدن آسیب به بافت نرم گردن می شود. این مشکل معمولاً هنگام تصادف با وسیله نقلیه پشت سر ایجاد می شود. به هر حال درد و سفتی مربوط به ضربه شلاقی معمولاً 24 تا 48 ساعت پس از وارد شدن آسیب توسط بیمار احساس خواهد شد.

بسیاری از درد های گردن می توانند با درمان های دارویی یا مراقبت های توصیه شده توسط پزشک متخصص بهبود یابند، دکتر سعید مهاجرزاده بهترین متخصص ارتوپد مشهد می باشند.( برای نوبت دهی کلیک کنید)

 

ورزش و حرکات اصلاحی

حرکات فشاری ایزومتریک

فشار ایزومتریک، به تقویت عضلات در همه ی جوانب گردن کمک می کند. کف دست خود را بر روی پیشانی قرار داده و به آرامی سر خود را به درون دست فشار دهید. سپس دست های خود را در پشت سرتان قرار داده و همین کار را تکرار کنید. این تمرین را با قرار دادن دست خود در کنار سر و فشار دادن سر بر خلاف جهت مقاومت دست، تکرار کنید. با طرف دیگر سر نیز این تمرین را انجام دهید. هر بار که سر خود را به درون دستتان فشار می دهید، ١۵ ثانیه حالت خود را حفظ کرده و پس از ۵ثانیه استراحت، دوباره تکرار کنید. در طول هر بار انجام این تمرین، گردن خود را صاف نگه داشته و سر خود را به طرف جلو خم نکنید. این حرکت باید در روز حداقل در سه نوبت و هر نوبت به مدت ۵ دقیقه تکرار شود.

این تمرین ، یک تمرین بسیار ساده است که به آرامی پشت گردن شما را می کشد. در یک حالت راحت نشسته و یا بایستید، سپس به آرامی چانه ی خود را به سمت گردن و به پایین بکشید تا یک کشش خفیف در پشت گردن خود حس کنید. این حالت  را ١۵ ثانیه حفظ کرده و حداقل  ۱۰ بار این تمرین را تکرار کنید که روزانه ۴ بار باید تکرار شود.

فرو بردن چانه در گردن
خم کردن گردن به عقب و جلو

حرکات خم کردن گردن به عقب و جلو، گردن شما را از همه ی جهات می کشد. سر خود را به خصوص به هنگام خم کرده گردن به عقب، به آرامی حرکت دهید. به نیروی جاذبه ی زمین اجازه دهید که عضلات شما را بکشد، و خود نیروی اضافی به آن ها وارد نکنید. با نزدیک کردن چانه به سینه ی خود تمرین را شروع کنید. سپس با یک حرکت دایره وار سر، گوش راست خود را به شانه ی راست نزدیک کنید. این حرکت دایره وار را ادامه دهید تا جایی که به موقعیت اولیه ی خود باز گردید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 3.6]