جراحی تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن (هیپ)

جراحی تعویض مفصل لگن (total Hip Joint Replacement) ، مفصل لگن (هیپ) با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شود که به آن پروتز گفته می شود.

مفصل لگن ، از دو بخش اصلی تشکیل شده است ؛که ممکن است در طی عمل جراحی هر دو بخش تعویض شود.

این دو بخش شامل حفره ی لگن ،که قسمتی از استخوان لگن به نام استابولوم و انتهای فوقانی استخوان لگن یا سر لگن است ، می باشد.

اجزای مفصل لگن مصنوعی

بهتر است قبل از عمل تعویض مفصل لگن ، با بخش های مصنوعی مفصل لگن آشنا شوید.

حفره که معمولا از یک فلز محکم تشکیل می شود.

یک اتصال دهنده که داخل حفره قرار داده می شود که معمولا از جنس پلاستیک می باشد ؛ اما اخیرا پزشکان از سرامیک و فلز هم به این منظور استفاده می کنند ؛ این بخش حرکت لگن را نرم و راحت می کند.

یک گوی سرامیکی یا فلزی که جایگزین بخش گرد قسمت بالایی استخوان لگن میشود.

یک ساقه یا میله ی فلزی که به استخوان لگن چسبانده می شود تا مفصل لگن را ثابت نگه دارد.

جراحی تعویض مفصل لگن

علت تعویض مفصل لگن چیست ؟

اگر یکی یا هردو مفصل لگن شما(دو طرفه) آسیب دیده باشد ؛ برای اینکه در انجام فعالیتهای روزانه مثل پیاده روی یا لباس پوشیدن دچار مشکل نشوید یا مجبور نباشید دائما درد را تحمل کنید ناچار به انجام  عمل جراحی مفصل لگن می شوید.

علت اصلی عمل تعویض مفصل لگن ، کاهش درد ناشی از ساییدگی غضروف مفصل لگن و یا همان آرتروز است که  مانع از انجام فعالیتهای روزانه میشود.

بیشتر کسانی که جراحی مفصل لگن را انجام می دهند افراد مسن  در سن ۶۰ سالگی یا بیشتر هستند اما تعداد افراد جوان که عمل تعویض مفصل لگن را انجام داده اند نیز کم نمی باشد . این عمل در افراد جوان کمتر انجام میشود چرا که فرد جوان دیرتر دچار آرتروز میشود ولی دیده شده بعلت نکروز و سیاه شدگی سر استخوان ران بعلت استفاده از مواد مخدر و یا کورتون بصورت بی رویه و دور از نظر پزشک در افراد جوان نیز این عمل بصورت شایعتر از قبل انجام شود. 

. درافراد جوان پروتز تحت فشار بیشتری قرار میگیرد و این باعث فرسودگی زودتر آن میشود و اگر چنین اتفاقی بیفتد نیاز به تعویض مجدد وجود خواهد داشت.

نکات مهم قبل از عمل تعویض مفصل لگن

اگر دارویی مانند آسپرین و یا مواد مخدر و یا هر گونه داروهای مکمل و گیاهی یا داروهایی بدون تجویز پزشک مصرف می‌کنید را به پزشک خود اطلاع دهید.

دو هفته قبل از عمل در منزل از قبل محل استراحت را مهیا سازید.

دوهفته قبل از عمل تعویض مفصل لگن ، توصیه می شود که مصرف داروهایی مثل اسپرین ، بروفن و ناپروکسن که باعث انعقاد خون می شود را قطع کنید یا داروهایی که رقیق کننده ی خون هستند مثل وارفارین و … .

مصرف داروهایی مثل انبرل ، متوترکسات که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند و باعث میشوند به راحتی مبتلا به عفونت شوید را قطع کنید.

حتما با پزشک خود  در مورد داروهایی که در روزهای قبل و بعد ازعمل جراحی می توانید به مصرفشان ادامه دهیدمشورت بگیرید.

اگر به هر گونه بیماری داخلی نظیر دیابت ، بیماری قلبی یا از این قبیل بیماری ها مبتلا هستید جراح از شما می خواهد که با پزشکی که تحت درمان ایشان هستید ملاقات داشته باشید.

اگر بیشتر از دو یا سه بار در هفته مشروبات الکلی مصرف می کنید پزشک متخصص ارتوپد را در جریان قرار دهید.

اگر سیگاری هستید با کمک پزشک ترک کنید زیرا سیگار کشیدن سرعت ترمیم زخم را کاهش می دهد و حتی بر نتایج عمل شما تاثیرات منفی میگذارد. 

قبل ازعمل اگر به بیماری هایی نظیر آنفولانزا ، سرماخوردگی ، تب ، تبخال و… مبتلا شدید به پزشکتان اطلاع دهید چرا که با وجود این بیماری ها بیهوشی و عمل جراحی خطرناک خواهد بود و لازم است جراحی به تعویق انداخته شود تا بهبودی کامل حاصل شود و سپس اقدام به عمل جراحی شوذ.

در صورت امکان بهتر است قبل از عمل با یک فیزیوتراپیست ملاقات داشته باشید تا یکسری تمرینات و همچنین راه رفتن با عصا و واکر را از او بیاموزید.

شرایط منزلتان  را طوری مهیا کنید که هر گونه عوارض غیر عادی در منزل را که ممکن است جلوی مسیر رفت و امد شما به سرویس بهداشتی و یا اشپزخانه را سد کند را مرتفع سازید. سعی کنید از قالیچه و یا فرش در این مسیر ها استفاده نکنید چرا که ممکن است باعث گیر کردن عصا یا واکر و یا پای بیمار به لبه ی فرش شده و باعث زمین خوردن بیمار شود .

 

نکات بعد از عمل جراحی مفصل لگن
 • مبلمان را طوری بچینید که بتوانید با عصا، واکر یا عصای زیر بغل (لابلای آن ها) حرکت کنید.حتی می توانید به طور موقت اتاق ها را تغییر دهید (مثلا اتاق نشیمن را اتاق خواب کنید) تا استفاده از پله ها را به حداقل برسانید.
 • اشیایی که غالبا از آن ها استفاده می کنید  (مثل تلفن، کنترل تلویزیون، عینک، پارچ و لیوان، مطالبی که می خوانید و داروها) را جایی قرار دهید که به سهولت به آن ها دسترسی داشته باشید به طوری که برای دسترسی به آن ها مجبور نباشید بلند یا خم شوید.
 • هر گونه فرش تکه ای یا پادری که می تواند منجر به لیز خوردن شما شود را جمع کنید. سیم های برق  یا هرگونه طنابی که ممکن است به پای شما گیر کند و باعث زمین خوردن شما شود را جمع کنید یا به کوشه ای ببرید که دور از مسیر رفت و امد شما شود.
 • یک صندلی خوب بگیرید که سفت بوده کف آن ازحد متوسط بالاتر باشد. این نوع صندلی نسبت به صندلی های کوتاه و نرم ایمن تر و راحت تر است.
 • یک صندلی حمام، یک میله برای گرفتن و توالتی که نشیمنگاه آن بالا می رود در حمام قرار دهید.
 • از وسایل کمکی مانند پاشنه کش دسته بلند، اسفنج دسته بلند و ابزاری برای گرفتن یا قلابی برای دسترسی به اشیا استفاده کنید  تا از زیاد خم شدن اجتناب کنید.
 • اشیایی که غالبا از آن ها استفاده می کنید را جایی قرار دهید که به آسانی به آن ها دسترسی داشته باشید
 •   تا حد امکان وظایف روزانه تان را مانند داخل و خارج حمام شدن ، بالا و پایین رفتن از پله ، نشستن و برخاستن در دستشویی ، استفاده از صندلی حمام بتوانید انجام دهید.
 • استفاده از عصا ، چوبدستی ، واکر و ویلچر را تمرین کنید.
 • روز عمل تعویض مفصل از شما خواسته میشود که شش الی دوازده ساعت قبل از عمل چیزی ناشتا باشید.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک رابا پزشکتان هماهنگ کنید و در صورت تجپیز ایشان  با مقدار کمی آب بنوشید.
 • پزشک یا پرستار به شما اطلاع خواهند داد که چه موقع در بیمارستان حضور پیدا کنید تا منتظر اماده شدن برای اتاق عمل شوید. 

نکات بعد از عمل

بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ، ممکن است نیاز باشد که دو یا سه روز در بیمارستان بمانید. بعد از به هوش آمدن و بازیابی مجدد و بهبودی ،میتوانید طبق هماهنگی با پزشکتان خوردن و نوشیدن را با غذاهای سبک و سوپ مانند اغاز کنید. 

روز بعد از عمل جراحی از شما تقاضا میشود که با کمک واکر شروع به حرکت و راه رفتن کنید که حضور همراهتان برای کمک بشما در کنارتان مفید خواهد بود.

بعد از عمل معمولا ٢ روز شما در بیمارستان بستری خواهید بود و در صورت لزوم مثلا در صورتیکه بیمار مشکلات داخلی داشته باشند ممکن است پزشک صلاح بداند زمان بیشتری را برای بازیابی بهبودی کامل در بیمارستان بسر ببرید

بهتر است پیش از مرخص شدن از بیمارستان، به چند هدف دست یافته باشید مانند:

خودتان از تخت بالا و پایین بروید

کنترل مناسبی بر درد داشته باشید

قادر به خوردن، آشامیدن و استفاده از دستشویی باشید

راه رفتن با استفاده از یک وسیله کمکی (عصا، واکر یا عصای زیر بغل) روی یک سطح صاف و توانایی بالا و پایین رفتن از دو یا سه پله.

توانایی انجام تمرینات ورزشی تجویز شده برای خانه

درک هرگونه اقدامات احتیاطی که در رابطه با مفصل لگن به شما ارائه شده است؛ برای جلوگیری از آسیب دیدگی و تضمین بهبودی مناسب.

اگر هنوز به اهداف فوق دست نیافته اید ممکن است رفتن مستقیم به خانه بعد از مرخصی برای شما مناسب نباشد. در چنین صورتی ممکن است شما را به طور موقت به یک مرکز توانبخشی یا مرکز تخصصی پرستاری انتقال دهند.

هنگامی که مرخص می شوید تیم پزشکی درمانی شما شاملپزشکتان و کارکنان بیمارستان عوارض احتمالی را مطرح و علامت های هشداردهنده عفونت یا لخته شدن خون را همراه با شما مرور خواهند کرد.

نتایج عمل تعویض مفصل لگن

١) کاهش درد لگن 

٢) بهبود عملکرد  بیمار

٣)بهبود کیفیت زندگی

 

نتیجه ی عمل جراحی تعویض مفصل لگن ، معمولا عالی می باشد و پس از آن فرد باید احساس درد یا خشکی  نداشته باشد.

برخی افراد ممکن است با  عفونت ، شل شدگی یا جا به جایی پروتز  بعد از عمل مشکل پیدا کنند.

ممکن است بعد از تعویض مفصل لگن انتظار داشته باشید شیوه زندگیتان خیلی شبیه به چیزی باشد که قبل از عمل بود، با این تفاوت که در آن درد وجود نداشته باشد. از بسیاری جهات حق با شماست ولی بازگشت به فعالیت های روزمره زمان می برد. مشارکت فعالانه در فرایند بهبودی می تواند به شما کمک کند زودتر به مرحله بازگشت به فعالیت های روزمره برسید و می تواند بدست آمدن نتیجه موفقیت آمیزتررا تضمین کند.

 

هر چند بعد از عمل قادر خواهید بود بسیاری از فعالیت ها را از سربگیرید ولی ممکن است مجبور باشید شیوه انجام آن ها را تغییر دهید. به عنوان مثال، ممکن است مجبور باشید شیوه های جدید خم شدن که در آن مفصل لگن جدید شما ایمن می ماند را یاد بگیرید. پیشنهادات ارائه شده در اینجا به شما کمک می کند در عین حالی که روال عادی زندگی روزانه خود را با خیال راحت از سرمی گیرید از مفصل لگن جدید خود هم لذت ببرید.

عوارض عمل جراحی تعویض مفصل لگن:

١- عفونت

ممکن است عفونت سطحی باشد و در زخم ایجاد شود یا عمقی باشد و در اطراف پروتز بوجود آید. همچنین ممکن است عفونت در حالی که فرد در بیمارستان است چند روز پس از عمل یا بعد از اینکه به خانه می رود اتفاق بیفتند یا حتی سال ها بعد بوجود آید.

عفونت های خفیف و سطحی زخم عموما با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند ولی ممکن است عفونت های عمده یا عمقی به جراحی دیگر و برداشتن پروتز نیاز داشته باشند. هر نوع عفونتی در بدن می تواند به مفصل تعویض شده گسترش یابد.

علائم هشدار دهنده عفونت عبارتند از:

تب مداوم (بالای ٣٨.۵ درجه سانتیگراد)

ایجاد قرمزی، حساسیت به لمس یا تورم اطراف زخم(

بیرون آمدن چرک و ترشحات از زخم

افزایش درد هم در هنگام فعالیت و هم استراحت

 

۲) تورم پاها و ایجاد لخته خون

ممکن است لخته های خون در رگ های پا یا در لگن تشکیل شوند.

لخته شدن خون در رگ های پا یا لگن از شایع ترین عوارض جراحی تعویض مفصل لگن است. این لخته ها در صورت جدا شدن و رفتن به عروق  ریه ها می توانند زندگی فرد را تهدید کنند که تحت عنوان آمبولی ریوی شناخته می شود . جراح ارتوپد یک برنامه پیشگیری را تعیین می کند که ممکن است شامل داروهای رقیق کننده خون،پوشش تورم پامشابه جوراب های واریس ، تمرینات پمپ مچ پا و موبیلیزاسیون  و راه رفتن زودهنگام پس از عمل باشد.

علائم هشداردهنده لخته شدن خون عبارتند از:
 1. درد در ناحیه پا و ماهیچه ساق پا که ارتباطی با جای برش ندارد
 2. حساس شدن به لمس و قرمزی بالا یا پایین زانو
 3. تورم شدید ران، ساق پا، مچ پا یا کف پا
 • کوتاه شدن نفس ها
 • شروع ناگهانی درد در قفسه سینه
 • متمرکز شدن درد قفسه سینه در یک نقطه با سرفه کردن

 

در صورت داشتن هر یک از علائم فوق، فورا به پزشک اطلاع دهید

3- نابرابری طول پاها

گاهی ممکن است بعد از تعویض مفصل لگن احساس کنیم یک پا بلندتر یا کوتاه تر از دیگری است. جراح ارتوپد همه تلاش خود را خواهد کرد تا طول پاهای بیمار را با هم برابر کند ولی ممکن است پا را کمی بلند تر یا کوتاهتر کند تا ثبات و بیومکانیک مفصل لگن را به حداکثر برساند. ممکن است برخی بیماران بعد از عمل جراحی با استفاده از کفی های بلند کننده قد احساس راحتی بیشتری کنند.

4 – نابرابری طول پاها

دررفتگی از نظر دکتر بسیاری از پزشکان (بخصوص دکتر سید سعید مهاجرزاده) ناامید کننده ترین عارضه می باشد. معمولا دررفتگی هنگامی اتفاق می افتد که سر گوی مانند مفصل از حفره آن بیرون می آید. خطر دررفتگی در چند ماه اول بعد از جراحی یعنی هنگامی که بافت ها در حال بهبودی هستند بیشتر است. در کل دررفتگی شایع نیست. اگر سر گوی مانند از حفره بیرون بیاید، معمولا می توان با جا اندازی بسته بدون نیاز به جراحی دیگر آن را به محل خود بازگرداند. در موقعیت هایی که مفصل لگن همچنان دچار دررفتگی می شود، ممکن است باز هم به جراحی نیاز باشد.

5 – نابرابری طول پاها

شل شدن و ساییدگی ایمپلنت ممکن است در طول سال ها پروتز مفصل لگن ساییده یا شل شود. چنین چیزی در اکثر موارد ناشی از فعالیت های روزانه است همچنین می تواند ناشی از نازک شدن بیولوژیکی استخوان باشد که به آن استئولیز می گویند. اگر شل شدن پروتز دردناک باشد ممکن است به جراحی دومی که جراحی اصلاحی نامیده می شود نیاز باشد.

 عوارض دیگر
آسیب عصبی و آسیب عروق خونی، خونریزی و سفتی از عوارض دیگری هستند که می توانند ایجاد شوند. بعد از جراحی در تعداد کمی از بیماران مقداری از درد همچنان وجود دارد یا درد جدیدی بوجود می آید

 

مراقبت از زخم

در طول دوره بهبودی در خانه  این راهنمایی ها را دنبال کنید تا از زخم خود مراقبت کرده به جلوگیری از عفونت آن کمک کنید:

محل زخم را خشک و تمیز نگاه دارید. در بیمارستان برای روی زخم از پانسمان استفاده می شود که این پانسمان باید در مواقع لازم عوض شود. قبل از ترک بیمارستان  بخواهید شما را درمورد چگونه عوض کردن پانسمان راهنمایی کنند.

درمورد اینکه برای شستشو یا حمام کردن چقدر باید صبر کنید از دستور پزشک پیروی کنید.

 طبق نظر دکتر سید سعید مهاجرزاده میتوانید ٣-۴ روز بعد از عمل به حمام بروید ولی اب دوش حمام به زخم نرسد و برای اینکار میتوانید از پانسمان های ضد اب استفاده کنید که در فروشگاه های لوازم پزشکی پیدا می شود. اگر زخمتان قرمز به نظر می رسد یا خروج ترشحات از آن شروع شده است فورا به پزشک خود اطلاع دهید. چنین چیزی می تواند نشانه عفونت باشد

تورم مفصل

برای ۳ تا ۶ ماه بعد از عمل جراحی تعویض مفصل انتظار تورم خفیف تا متوسط را داشته باشید. برای کاهش تورم، پای خود را کمی بالا ببرید یا از یخ استفاده کنید. پوشیدن جوراب های واریس یا باند های کشی  هم می تواند به کاهش تورم کمک کند. اگر تورمی جدید یا شدید را تجربه می کنید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا چنین چیزی می تواند علامت هشداردهنده لخته شدن خون باشد.

 

دارو

همه داروها را مطابق با دستور پزشک مصرف کنید. داروهایی که در خانه باید مصرف کنید می توانند شامل قرص های ضد درد مخدر و غیر مخدر، رقیق کننده های خون خوراکی یا تزریقی، داروهای مسهل و ضد تهوع باشند.

حتما با پزشک خود درمورد داروهایتان حتی داروهایی که بدون نسخه به فروش می رسند، مکمل ها و ویتامین ها صحبت کنید. پزشک به شما خواهد گفت که مصرف کدام داروهایی که بدون نسخه به فروش می رسند در حین مصرف داروهای ضد دردی که تجویز شده اند خطری ندارد.

جلوگیری از گسترش هرگونه عفونت باکتریایی در محل مفصل مصنوعی از اهمیتی خاص برخوردار است. ممکن است پزشک توصیه کند که هرگاه احتمال عفونت باکتریایی افزایش می یابد مثلا هنگامی که به دندانپزشکی می روید آنتی بیوتیک مصرف کنید. پیش از اینکه به دندانپزشکی بروید حتما با پزشک خود صحبت کنید و به دندانپزشک هم اطلاع دهید که عمل تعویض مفصل لگن انجام داده اید. همچنین اگر بخواهید می توانید یک کارت هشدارهای پزشکی را همراه داشته باشید تا در صورت بروز شرایط اورژانسی پرسنل پزشکی بدانند که شما مفصل مصنوعی دارید.

رژیم غذایی

تا زمانی که از بیمارستان به خانه بروید باید مطابق یک رژیم غذایی نرمال غذا بخورید. ممکن است پزشک شما را به مصرف مکمل های آهن و ویتامین توصیه کند. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که در صورت مصرف داروهای خاص رقیق کننده خون همچون وارفارین (کومادین) از مصرف مکمل هایی که حاوی ویتامین K هستند و غذاهای سرشار از ویتامین K بپرهیزید. غذاهای سرشار از ویتامین K عبارتند از کلم بروکلی ، گل کلم، کلم بروکسل، جگر، لوبیا سبز، نخود، عدس، دانه های سویا، روغن سویا، اسفناج، کلم پیچ، کاهو، شلغم، کلم و پیاز.

به نوشیدن زیاد مایعات ادامه دهید ولی سعی کنید مصرف قهوه را محدود کرده از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید. همچنین باید همچنان مراقب وزن خود باشید تا از وارد کردن فشار بیشتر به مفصل جلوگیری کنید.

 

از سرگرفتن فعالیت های عادی

هنگامی که به خانه می روید باید فعال بمانید. راهش این است که زیاد و و زود فعالیت نکنید. در حالی که انتظار روزهایی خوب و روزهایی بد را دارید باید بهبودی تدریجی خود در طول زمان را ملاحظه کنید. به طور کلی راهنمایی های زیر را بکار بگیرید:

تحمل وزن

درمورد استفاده از عصا، واکر یا عصای زیر بغل و زمانی که می توانید وزن خود را روی پاهایتان قرار دهید مطابق با دستورات خاص پزشک وزن خود را بصورت محدود روی ان پا بگذارید. بسته به نوع تعویض مفصل لگن که متحمل شده اید و دستورات پزشک ممکن است تحمل کامل وزن توسط مفصل بلافاصله امکان پذیر باشد یا تا چند هفته به تاخیر بیفتد.

رانندگی

در بیشتر موارد، زمانی که دیگر داروهای ضد درد مخدر مصرف نمی کنید و قدرت و عکس العمل های شما به وضعیت نرمال برگشته اند از سرگرفتن رانندگی خطری ندارد. پزشک در تشخیص اینکه چه هنگام از سرگرفتن رانندگی بی خطر است به شما کمک خواهد کرد.

فعالیت جنسی

لطفا درمورد اینکه چه هنگامی می توانید مجددا فعالیت جنسی خود را با خیال راحت شروع کنید با پزشک مشورت کنید. حتی ممکن است بعضی پوزیشن های (حالت های) اعمال جنسی برای شما مناسب نباشد و باید این مورد را از پزشک خود بخواهید. ممکن است قادر باشید. ظرف چند هفته بعد از عمل جراحی فعالیت جنسی خود را از نو آغاز کنید.

وضعیت خوابیدن

بسته به (نوع) عمل جراحی، ممکن است پزشک از شما بخواهد که از خوابیدن در وضعیت هایی خاص اجتناب کنید و تا مدت زمانی طولانی در حالی که یک بالش بین پاهایتان قرار می دهید بخوابید. از پزشک خود بپرسید که خوابیدن در کدام وضعیت ها بی خطر تر بوده برای شما مناسب تر است.

بازگشت به سر کار

بسیاری از فعالیت کاری بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن بصورت زود هنگام امکان پذیر است مثلا کارهایی که مشابه فعالیت های کار اداری و بصورت نشسته باشند .

بسته به نوع فعالیت هایی که سر کار انجام می دهید ممکن است چند هفته زمان ببرد تا بتوانید به سر کار برگردید. پزشک به شما خواهد گفت که از سر گرفتن فعالیت های کاری عادی چه زمانی خطری ندارد.

ورزش و تمرینات ورزشی

برای حداقل دو ماه بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن به انجام تمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست تجویز کرده است ادامه دهید. در برخی موارد ممکن است پزشک دوچرخه سواری با دوچرخه ثابت را برای حفظ قدرت و ثبات ماهیچه ها و منعطف نگاه داشتن مفصل لگن توصیه کند.

به محض اینکه پزشک اجازه دهد می توانید به بسیاری از فعالیت های ورزشی که پیش از تعویض مفصل لگن خود از آن ها لذت می بردید بازگردید مثلا:

هر چقدر می خواهید پیاده روی کنید ولی به خاطر داشته باشید که پیاده روی جایگزین تمرینات ورزشی که پزشک یا فیزیوتراپیست تجویز کرده اند نیست. شنا برای بعد از تعویض کامل مفصل لگن یک فعالیت عالی و سبک به شمار می آید که می توانید به محض کشیدن بخیه ها و خوب شدن زخم آن را شروع کنید ، هفتگی سه الی چهار مرتبه میتوانید ابدرمانی بصورت راه رفتن در اب انجام دهید. . به طور کلی، فعالیت های سبک مرتبط با تناسب اندام مانند دوچرخه ثابت و کوهنوردی میتوانید شروع کنید

احتیاطات و باید و نباید های تعویض مفصل لگن:

بایدها و نبایدها (اقدامات احتیاطی) بسته به شیوه جراحی پزشک فرق می کنند. پزشک و فیزیوتراپیست لیستی از بایدها و نبایدها را به شما ارائه می دهند که باید آن ها را دررابطه با مفصل جدید لگن خود به خاطر داشته باشید. این اقدامات احتیاطی از دررفتگی مفصل جدید جلوگیری کرده بهبودی مناسب آن را تضمین می کنند. برخی از معمول ترین این اقدامات احتیاطی عبارتند از : 

 

نباید ها

در حالت دراز کشیده پاها را مستقیم و صاف بالا نیاورید چرا که فشار زیادی (٣ برابر وزن) به پروتز وارد میکند

برای حداقل ۶ تا ۸ هفته پاهایتان را روی هم نیندازید.

زانویتان را بیشتر از لگن بالا نبرید

هنگامی که نشسته اید یا دارید می نشینید به جلو خم نشوید

در حالی که نشسته اید سعی نکنید چیزی را از زمین بلند کنید

هنگامی که به پایین خم می شوید پاهایتان را بیش از اندازه به هم نزدیک یا از هم باز نکنید

هنگامی که در رختخواب دراز کشیده اید برای اینکه پتو را روی خود بکشید دستتان را دراز نکنید

بیش از نود درجه  (به سمت پایین) خم نشوید

باید ها

پاها را در حالتی نگاه دارید که روی پاها به سمت بالا باشد.

هنگامی که می نشینید یا می ایستید پایی که مفصل آن عمل شده را در مقابل نگاه دارید

در آشپزخانه از چهارپایه های بلند استفاده کنید.

روی پای جراحی شده (طرف بد) زانو بزنید

برای کاهش درد و تورم از یخ استفاده کنید ولی به خاطر داشته باشید که یخ پوست را بی حس می کند. بنابراین یخ را مستقیما روی پوست نگذارید؛ از یک بسته یخ استفاده کنید یا آن را در یک حوله مرطوب بپیچید.

پیش از تمرینات ورزشی از گرما دادن استفاده کنید تا به (افزایش) دامنه حرکت کمک کنید. (برای این کار) به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از یک پد گرمایی یا حوله گرم و مرطوب استفاده نمایید.

اگر ماهیچه ها درد گرفتند تمرین ها را کاهش دهید ولی انجام دادن آن ها را متوقف نکنید!. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]