آرتروسکپی زانو

آرتروسکوپی زانو چیست؟

آرتروسکوپی یک روش جراحی است که به کمک آن میتوان مشکلات مفصل زانو را تشخیص داده و درمان کرد.
در آرتروسکوپی مفصل زانو باز نمیشود و جراح برش بسیار کوچکی ایجاد میکند و دوربین کوچکی به نام آرتروسکوپ را وارد زانو مینماید.
به این ترتیب پزشک میتواند داخل مفصل را بر روی نمایشگر ببیند بدون اینکه مفصل را باز کرده باشد.
این روش نه تنها برای مفصل زانو بلکه برای سایر مفاصل بدن نیز قابل انجام است بطوریکه بصورت شایعتر برای مفصل شانه، لگن، ارنج،مچ دست و مفصل مچ پا نیز انجام میشود. همچنین با این روش میتوان مشکل زانو را بررسی کرده و در صورت لزوم مشکل را با ابزارهای کوچک آرتروسکوپ اصلاح نماید.

آرتروسکوپی میتواند مشکلات اصلی زانو مانند پارگی منیسک یا جا به جایی کشش زانو را تشخیص دهد.
همچنین ترمیم رباطها مفصل زانو با این روش قابل انجام است. خطرات محدودی در این روش وجود دارد و دورنمای آن برای بیشتر بیماران خوب است. طول دوره بهبودی و نتایج آن در بلند مدت بستگی به شدت مشکل زانو و پیچیدگی درمان دارد.

چه افرادی نیازمند به روش جراحی آرتروسکوپی زانو میشوند؟

عموما در بیمارانی که بدلیل اسیب به مفصل زانو دچار دردهای طول کشیده  و تورم مفصل میشوند و مشکوک به اسیب به منیسک و یا رباط های داخل مفصل زانو میشوند نیازمند ارتروسکوپی زانو میشوند. 

ممکن است در صورت شک پزشک به پارگی یا هر گونه اسیب به عناصر داخل زانو پزشک آرتروسکوپی را توصیه کند.
ممکن است پزشک پیشتر مشکلی که باعث درد زانو شده است را تشخیص داده باشد یا برای تشخیص یا تایید آن آرتروسکوپی انجام دهد.

عمل جراحی آرتروسکوپی میتواند آسیب دیدگیهای زانو را تشخیص داده و درمان نماید. از جمله این موارد عبارتند از:

  • پارگی رباطهای صلیبی قدامی (Acl) یا  خلفی (Pcl)
  • پارگی منیسک (غضروف بین استخوانها در زانو)
  • جا به جایی کشکک
  • قطعات غضروف پاره شده که در مفصل شل شده اند
  • برداشتن کیست بیکر
  • شکستگی استخوانهای زانو
  • تورم سینویوم  و کپسول مفصلی

منیسک چیست و پارگی آن چه عواقبی دارد؟

منیسک در زانو نقش ضربه گیر (همانند کمک فنر خودرو) و همچنین نقش لغزنده سازی دو استخوان را در مفصل زانو دارند .  تا دو استخوان در زانو روی هم ساییده نشوند. منیسک ها به تعداد دو عدد در هر زانو وجود دارد که به انها منیسک داخلی و خارجی گفته می شوند. منیسک ها مفصل زانو را در تمام دامنه حرکتی پایدار نگاه می دارد .
نقش فعالی و در محدودیت چرخشی خارجی و داخلی مفصل زانو و نیز خم و باز شدن زانو دارند. وظیفه ی دیگر مینیسک ها جذب کننده شوک میان استخوان درشت نی و استخوان ران با افزایش سطح تماس تحمل وزن عمل می باشند. 

مشخصه اصلی پارگی منیسک زانو ، پارگی بافت غضروفی است که درسمت داخلی اندام زانو قرار گرفته است. اغلب این پارگی با درد داخل زانو همراه است. این اتفاق معمولا برای بسیاری از ورزش کاران اتفاق می افتد گرچه ورزش های دارای برخورد در معرض خطر بیشتری می باشند.

علاوه بر آن آسیب های مینیسک داخلی از آسیبب های مینیسک خارجی شیوع بیشتری دارند. گاهی پارگی منیسک داخلی با آسیب دیگر  زانو مانند رباط های صلیبی، رباط های جانبی یا مینیسک خارجی همزمان می باشند.

عواقب و عوارض پارگی منیسک در صورت عدم درمان چیست؟

پارکی منیسک در صورتیکه درمان نشود میتواند منجر به آسیب غضروفی و در نتیجه ابتلای بیمار به ساییدگی و ارتروز زانو در سنین پایین شود . بطور مثال اگر فردی بطور نرمال در سن ۶٠-۶۵ سالگی دچار ارتروز زانو (پیری و ساییدگی مفصل زانو) میشود، در فرد مبتلا به پارگی منیسک درمان نشده این سن پایینتر امده بطوریکه فرد مثلا در سن ٣۵-۴٠ سالگی دچار این عارضه شده که درمان ان بسیار مشکل و در بعضی موارد ناممکن خواهد بود .

 

مینیسک دارای سطحی بسیار صاف و صیقلی می باشد و این مشخصه باعث حرکت آسان استخوان ران بر روی درشت نی می شود. از دلایل پارگی یا آسیب مینسک می توان به تحمل وزن بیش از حد یا وارد شدن نیروهای چرخشی اشاره نمود به طوری که مینسک سطح صاف و صیقلی خود را از دست می دهد. به چنین پدیده ای پارگی منیسک داخلی اطلاق می شود.

سوالات متداول درباره رباط صلیبی زانو

امروزه جراحی مینیسک زانو توسط روش آرتروسکوپی انجام میشود که روشی بسیار مفید و با کمترین آسیب به مفصل اینکار انجام میشود. 

هزینه ی جراحی مینیسک زانو به عوامل متعدد بستگی دارد. روش جراحی هم میتواند به دو صورت برداشتن منیسک ( که اصلا توصیه نمیشود) و دوختن منیسک انجام می شود. دکتر سید سعید مهاجرزاده متخصص ارتوپدی و جراح زانو در مشهد طی صحبت هایی که با گردانندگان سایت خود مطرح کردند اعلام داشتند همیشه سعی بر دوختن منیسک اسیب دیده داشته اند و عمل برداشتن منیسک پاره شده مورد تایید ایشان نمی باشد. البته هزینه ی اضافی هم برای دوختن منیسک در عمل جراحی دریافت نمیشود. عمل جراحی ترمیم (دوختن منیسک) با کمترین هزینه انجام میشود بطوریکه این عمل هم در بیمارستان دولتی و هم در بیمارستان خصوصی  توسط دکتر سید سعید مهاجرزاده متخصص ارتوپدی در مشهد قابل انجام است.

در بیماران مبتلا به پارگی Acl و یا Pcl جراح میتواند بجای رباطی که معمولا از خود بیمار تهیه می‌شود( ازتاندونهای همسترینگ خود فرد) از دو گزینه ی دیگر نیز استفاده کند:

١: آلوگرفت 

٢: گرفت مصنوعی (سنتتیک)

الوگرفت یک رباط اهدایی از جسد بیمار دیگر است و بجای رباط فرد اسیب دیده پیوند زده میشود و در این روش نیازی به برداشتن رباط از خود فرد نیست و کمترین اسیب به فرد وارد شده و بسیار توصیه می شود ( خصوصا برای بیماران سنگین وزن و بیکاران ورزشکار).

گرفت مصنوعی یا سنتتیک هم اخیرا توسط شرکت های تولید کننده پزشکی وارد مارکت پزشکی و جراحی شده اند که توسط دکتر سید سعید مهاجرزاده متخصص ارتوپدی استفاده شده اند و در مجموع نتیجه ی قابل قبولی داشته است و مورد تایید ایشان میباشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]