پارگی رباط صلیبی خلفی (pcl) و پارگی رباط صلیبی قدامی (acl)

پارگی رباط صلیبی خلفی (pcl) و پارگی رباط صلیبی قدامی (acl)

در اناتومی زانو بطور ساده ۴ رباط اصلی پایدار کننده داریم و دو منیسک. رباط های زانو البته بیشتر هستند ولی ۴ رباطهای اصلی پایدار کننده زانو شامل ACL و PCL و MCL و LCL می باشد.

در صدمات زانو گاهی ممکن است علاوه بر اسیب رباط acl که شایع ترین اسیب رباط های زانو میباشد دیگر رباط های زانو نیز اسیب ببیند. این اسیب ها در صورتی بطور کامل باشد نیاز به جراحی دارد و البته جراحی ان هم کاری مشکلتر خواهد بود. درمان این چنین اسیب هایی نیاز به تبحر بالای جراح در این نوع از عمل جراحی دارد. این عمل جراحی توسط دکتر سید سعید مهاجرزاده متخصص ارتوپدی در موردمشهد بخوبی انجام می شود که نمونه ای از این اعمال جراحی و رضایت بیماران را در ذیل خواهیم اورد:

جراحی همزمان ACL و PCL :

در پارگی همزمان ACL و PCL زانو بسیار ناپایدار میشود بطوریکه بیمار حتما نیاز به عمل جراحی پیدا خواهد کرد. این عمل جراحی سنگینتر از عمل حراحی پارکی ACL می باشد و بازتوانی بعد از عمل مخصوص به خود را نیز دارد. در این عمل جراحی معمولا از رباط الوگرفت استفاده میشود. چرا که دو رباط در زانو پاره شده و امکان استفاده از رباط های خود بیمار نیست و لاجرم ناچار به استفاده از آلوگرفت هستیم.

آلوگرفت چیست؟

آلوگرفت به معنای بافت گرفت اهدایی  هست که از  فرد دیگری که معمولا جسد فرد دیگری می باشد بصورت اهدایی تهیه میشود و در اختیار بیماران قرار میگیرد. 

در بیماران مبتلا به پارگی همزمان Acl و Pcl معمولا از الوگرفت اشیل استفاده میشود بطوریکه این تاندون اهدایی جایگزین دو رباط acl و  pcl در بیمار خواهد شد. این روش بصورت آرتروسکوپی انجام خواهد شد و مفصل زانو باز نخاهد شد. با روش ارتروسکوپی  کمترین اسیب به بافت نرم زده میود و مفصل توسط دوربین مخصوص ارتروسکوپ وارد زانو خواهد شد و عمل انجام خواهد شد.

جراحی پارگی همزمان ACL و MCL:

در این اسیب نیز بدلیل پارگی همزمان دو رباط نمیتوان از تاندون خود بیمار برای جایگزینی این دو رباط پاره شده استفاده کرد و نیاز به استفاده از آلوگرفت میباشد.

 البته پارگی رباط Mcl همیشه نیاز به جراحی ندارد ولی درصورتیکه پارگی بطور کامل باشد (گرید ٣) نیاز به جراحی خواهد شد.

 این عمل جراحی توسط آلوگرفت اشیل اهدایی از جسد توسط دکتر سید سعید مهاجرزاده متخصص ارتوپدی در مشهد انجام میشود . 

نمونه ای از نتایج عمل جراحی انجام شده توسط دکتر سید سعید مهاجرزاده را در ذیل میبینیم

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]